top of page

Pelé

Ma, október 23-án ünnepeljük Edson Arantes do Nascimento, közismert nevén Pelé 81. születésnapját, aminek apropójára úgy gondoltuk, röviden összefoglaljuk bámulatos pályafutását, valamint hozunk néhány érdekességet a világ valaha volt egyik legjobb futballistájáról.

Benk Szilárd László

A kis hősünk szegénységben nőtt fel, egy olyan családban, amelyben a futball nélkülözhetetlen volt. Édesapja, João Ramos do Nascimento, becenevén Dondinho, ígéretes futballistának számított, ám az ő karrierjének hamar véget vetett egy szerencsétlen sérülés. Pelé 15 éves korában került a Santos csapatába, ahol már a második idényében gólkirály lett és ennek köszönhetően be is hívták a brazil válogatottba.

Az 1958-as világbajnokságon az egész világ megismerte a brazilok Fekete Gyöngyszemét, ugyanis a Wales elleni negyeddöntőben szerzett első góljával ő lett a világbajnokságok történetének legfiatalabb gólszerzője. Sőt, az ezt követő elődöntőben hármat vágott a franciáknak, a döntőben pedig kettőt a svédeknek és így a mindössze 16 éves Pelé vezérletével Brazília elhódította a hőn áhított világbajnoki trófeát.

Brazília, Pelével a keretében 1962-ben és 1970-ben is világbajnok lett, így ő az egyetlen játékos, aki háromszoros vb-győztesnek mondhatja magát. Mindeközben klubszinten 1956-tól 1974-ig a Santos csapatát erősítette, ahol 638 mérkőzésen 619-szer volt eredményes, majd 1975 és 1977 között a New York Cosmos színeiben 56 mérkőzésen 31 gólt szerzett. A válogatottban 92 mérkőzésen 77 gól jött össze neki.

Pályafutása utolsó meccsén a Santos és New York Cosmos csapata vívott meg egymással, ahol az első félidőt az amerikai, a másodikat a brazil csapat színeiben játszotta.

· Brazíliában Pérola Negra-nak is becézik, ami fekete gyöngyöt jelent

· Pelé első futballcsapatát a környékbeli srácokkal együtt alapította. Úgy nevezték magukat, hogy „a cipő nélküliek”